سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: انتقال پایتخت مصوبه قانونی ندارد البته شورای ساماندهی مراکز سیاسی و اداری کشور تشکیل شده و موضوعی که در این شورا دنبال می شود بحث تمرکززدایی و تراکم زدایی از تهران است.

– به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی ایلنا، فرزانه صادق مالواجرد معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید در تدوین و تنظیم مقررات و قوانین توجه به حقوق شهروندی و حقوق عمومی در اولویت قرار داشته و دارد، گفت: همواره رانت و تخلف در حوزه ای رخ داده که حقوق عمومی در آن دیده نشده است.

بنابراین در طول چند سال گذشته تمام مقررات و ضوابط شهری با مشارکت انجمن ها و نهادهای مردم محور بررسی، تصویب و به اجرا رسیده است.

وی ادامه داد: شفافیت در ابلاغ های شورای عالی شهرسازی و معماری، امکان دسترسی به این مصوبات، کیفیت بخشی به شهرها، توجه ویژه به بافت های تاریخی و بافت های فرسوده از جمله رویکردهای شورای عالی و معاونت شهرسازی و معماری در طول این دوره بوده است.

وی درباره تفاوت طرح اقدام ملی مسکن و مسکن مهر اظهار داشت: مهمترین موضوع در شهرسازی عرضه زمین است و اینکه زمین در کجا و به چه میزان برای پروژه های ساخت و ساز مسکن ارائه شود.

تمام تلاش ما این است که مکان یابی درستی برای تولید مسکن بنا بر نیاز دهک های مختلف داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه اگر در اراضی واگذار شده در سنوات گذشته مسکنی تولید نشده، این اراضی باید برگردد، اظهار داشت: در این پروژه ها مهمترین موضوع بحث خدمات پشتیبان است و به طور قطع یکی از مهمترین تفاوت های مسکن مهر با طرح اقدام ملی مسکن در ارائه خدمات پشتیبان از جمله خدمات شهری در این مناطق و اراضی است.

موضوع دیگر بحث معماری واحدهای ساخته شده در قالب طرح مسکن ملی است که متفاوت از معماری مسکن مهر خواهد بود.

دبیر شورای عالی، شهرسازی و معماری با اشاره به طرح ساماندهی دانشگاه تهران گفت: طبق مصوبه شورای عالی، طرح ساماندهی تهیه می شود و این موضوع در اردیبهشت ماه سال جاری مطرح شد.

اگر تاکنون طرحی نرسیده به این دلیل است که ملاحظات تخصصی در آن رعایت نشده است.

دانشگاه تهران تا پایان آبان ماه فرصت دارد که طرح مورد نظر خود را ارائه دهد تا در شورای عالی و کمسیون ماده ۵ مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: یکی از موضوعات این است که از این پس بحث تملک املاک اطراف دانشگاه تهران دیگر مطرح نیست بنابراین مردم ساکن در اطراف دانشگاه تهران این بلاتکلیفی را ندارند.

البته محدوده دانشگاه تهران ثبت میراث است و ضوابط جدید باید مورد تایید سازمان میراث هم باشد.

مالواجرد با اشاره به بحث اصلاح مقررات و ضوابط مربوط به برج باغات در تهران گفت: یکی از موضوعات این است که زیرزمین برج باغات قابل کنترل شده و تنها یک طبقه زیر زمین امکان ساخت در برج باغ ها وجود دارد و دیگر شاهد ساخت و ساز بناهای هشت طبقه با زیرزمین گسترده که منجر به نابودی باغ ها می شود نخواهیم بود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر بحث تفکیک و خرد شدن باغات است که از این پس تفکیک ها تنها تا سقف ۱۰هزار متر مربع انجام می شود و با این اصلاح مقررات از خرد شدن باغات جلوگیری می کنیم.

مالواجرد همچنین درباره شناسنامه دار شدن باغات تهران اظهار داشت: طبق ضابطه جدید، شناسنامه باغات باید تهیه شود و افراد در سامانه شهرداری باید باغات خود را ثبت کنند تا شناسنامه مربوطه را دریافت کنند.

در حال حاضر ۳۰۰۰ باغ در تهران شناسنامه دار شده اند.

معاون وزیر راه و شهرداری در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر توقف اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری در شهر مشهد درباره ساخت و ساز در اطراف حرم اظهار داشت: توقف اجرای مصوبات شورای عالی در شهر مشهد ناشی از مماشات وزارت راه و شهرسازی با نهادها و مسئولان مربوطه در این حوزه نیست.

وی درباره اقداماتی که در دوره قبلی وزارت راه و شهرسازی در زمان وزارت آقای آخوندی در این زمینه انجام شد، گفت: موضوعاتی که امروز شاهد اجرای آنها هستیم به اقداماتی که در آن دوره انجام شده برمی گردد و موضوعی را بدون پیگیری رها نکرده ایم.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی اهل مماشات نیست و در برابر تخلفات می ایستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر تعیین تکلیف منطقه سیروس و سایت ۱۰۰ واحدی که در دوره وزارت آقای آخوندی کلنگ زنی شده و امروز قرار است تغییراتی در آن ایجاد شود، گفت: از تغییرات احتمالی بی اطلاعم چراکه منطقه سیروس در شورای عالی مصوبه ای نداشته که بخواهد برای تغییر آن مصوبه دیگری صادر شود.

اما باید ذکر شود که پروژه ۱۰۰ واحدی منطقه سیروس که در زمان مدیریت قبلی وزارتخانه گلنگ زنی شد، قبل از کلنگ زنی مجورهای مورد نظر را نداشت و بعد از کلنگ زنی اقدام به اخذ مجوزها از کمیسیون ماده ۵ کردند.

مالواجرد همچنین با اشاره به اشکالات پروژه مسکن مهر تاکید کرد: ششمین سال دولت تدبیر و امید را پشت سر می گذاریم اما همچنان دولت درگیر ارائه خدمات پروژه مسکن مهری است که باید در دولت دهم تکمیل می شد.

متاسفانه بسیاری از اصول شهرسازی در مسکن مهر نادیده گرفته شد و هنوز هم دولت درگیر ساخت و ساز مسکن مهر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره انتقال پایتخت تاکید کرد: انتقال پایتخت مصوبه قانونی ندارد البته شورای ساماندهی مراکز سیاسی و اداری کشور تشکیل شده و موضوعی که در این شورا دنبال می شود بحث تمرکززدایی و تراکم زدایی از تهران است.

هنوز هم هیچ گزینه ای برای انتقال مراکز سیاسی و اداری تهران مطرح نیست.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شهرسازی – دانشگاه تهران – معاون وزیر راه و شهرسازی – مسکن – راه و شهرسازی – معماری – دانشگاه – وزیر راه و شهرسازی – طرح اقدام ملی مسکن – تهران – مسکن مهر – شورای – شورا – ساماندهی – معاون – عالی – معاون وزیر – حقوق عمومی – وزارت راه و شهرسازی – دولت تدبیر و امید – خدمات – وزیر راه – تفاوت – بافت های فرسوده – ساخت و ساز مسکن – انتقال پایتخت – حقوق – مصوبه قانونی – حقوق شهروندی – تدبیر و امید


موضوع : اخبار املاک
برچسب : , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ آبان ۱۵ام, ۱۳۹۸