سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

استان خراسان جنوبی از امروز به بعد باید از برخوردارترین استان های کشور قلمداد شود.

– — کد خبر: ۷۹۸۵۴۱ ۱۳۹۸/۰۵/۲۵ ۱۰:۲۴:۳۹ وزیر نیرو گفت: استان خراسان جنوبی از امروز به بعد باید از برخوردارترین استان های کشور قلمداد شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا از وزارت نیرو، “رضا اردکانیان” در جلسه بررسی مسایل صنعت آب و برق خراسان جنوبی افزود: امروز در کشور متاسفانه گرفتار دو بیماری تمرکزگرایی در سازمان های دولتی و بخشی عمل کردن شدید در بین دستگاه ها مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه در استان پهناور خراسان جنوبی به رغم تمام فعالیت ها هنوز تعدادی از روستاها با مشکل تامین آب مواجه هستند، ادامه داد: این مشکلات باید گفته و رسانه ها با جدیت به آن بپردازند.

طرح آمایش مصوب در سطح کشور نداریم و توزیع امکانات ما متاثر از شیوه ها و طرح کردن مسائل است.

وی خاطرنشان کرد: هم مرز بودن با افغانستان یک ظرفیت بی نظیری برای خراسان جنوبی است و مناطق مرزی ویترینی در کشور هستند؛ نمی توان در امر توسعه خط کشی کرد و امنیت افغانستان و عراق امنیت ما است و توسعه نیافتن آنها ما را از توسعه یافتگی بازمی دارد.

اردکانیان اظهار کرد: باید به فکر مراودات وسیع باشیم و تنها چیزی که نباید روی آن فکر کرد محرومیت و رها کردن مرز است، چرا که زمینه های کار بسیار وسیع است و می توان ظرفیت های استان را بکارگیری کرد.

وی با بیان اینکه در صنعت آب و برق آمادگی هرگونه همکاری در استان هستیم و برخی از اختیارات نیز به استان ها تفویض اختیار خواهد شد، افزود: شیرین کردن آب دریا و انتقال آن در بستر طرح کلان سازگاری با کم آبی است و سازگاری با کم آبی یعنی اینکه در اقلیم خشک و نیمه خشک زندگی می کنیم و نمی توان هر محصولی را کاشت.

وزیر نیرو گفت: به دنبال پیشبرد هر دو طرح سازگاری با کم آبی و صدور مجوز برای شیرین کردن آب دریا و تامین آب مورد نیاز هستیم و باید در شاخص های توزیع و تقسیم منابع مالی بازنگری داشته باشیم و باید بپذیریم نسخه های یکسان برای توزیع منابع بپیچیم.

اردکانیان اظهار کرد: تامین آب در استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی حق مسلم برای مردم در روستاها و شهرها است؛ آیا برای تامین آب باید با روش سنتی ادامه دهیم! ۱۴۸ روستای بالای ۲۰ خانوار استان در وضعیت قرمز هستند لذا نیازمند نگاه ویژه ای هستیم.

وزیر نیرو گفت: تعرفه گرمسیری آب و ضریب آب بها در کشور باید اصلاح شود و اصل را بر تبعیض اعمال نکردن بگذاریم و نباید در شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی بر خلاف توقع حالت زیانده داشته باشد.

اردکانیان تصریح کرد: تامین نوعی منابع مالی برای طرح های سازگاری با کم آبی نیاز است و این سازگاری به این معنا نیست که ردیف بودجه جدید به استان ها دهیم بلکه از محل صرفه جویی یارانه انرژی بتوانیم مبلغی به عنوان مشوق و منبع درآمدی برای طرح های سازگاری با کم آبی اختصاص دهیم.

وی افزود: ۴۰ معدن در استان با مشکل برق مواجه هستند و اگر درب استان می خواهد روی پاشنه صحیح بنشیند نباید صنعت و معدن مشکل برق داشته باشند.

وزیر نیرو تصریح کرد: امسال در بند ب تبصره هشت قانون بودجه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع مالی برای زیرساخت های مسکن مهر کشور پیش بینی شده است و مسکن مهر بدون آب و برق قابل استفاده نیست.

اردکانیان اضافه کرد: زیرساخت های مسکن مهر یکی از ضروریات است و آیین نامه اجرایی این بند از تبصره هشت در دستور کار دولت قرار دارد.

کلید واژه ها: خراسان جنوبی – استان – خراسان – کشور – وزیر نیرو – تامین – افغانستان – کم آبی – سیستان و بلوچستان – نیرو – توسعه – توزیع – امروز – شرکت آب و فاضلاب – روستاها – روستای – وزیر – توزیع منابع – محروم – امنیت – مشکل – مردم – دریا – صنعت – اختیارات – مالی – بلوچستان – مسکن مهر – پیش بینی – میلیارد


موضوع : اخبار املاک
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۸