سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

ـ از مشکلات مهم تولید کنندگان صنایع دستی در ایران استفاده از مواد اولیه وارداتی در تولید برخی از محصولات است که به دلیل نوسانات قیمت دلار و وجود واسطه ها این مواد با قیمت بالایی به دست تولیدکنندگان می رسد؛ – این مسئله باعث گران شدن محصول و در نهایت عدم توانایی تهیه مواد اولیه از سوی واحدهای تولیدی می شود.

ابوالفضل ابراهیمی، رییس انجمن صنفی سازندگان زیور آلات سنتی و صنایع دستی استان قم در گفت و گو با کانون خبرنگاران ایکنا”، نبأ” به مناسبت روز جهانی صنایع دستی(۱۰ ژوئن) برابر با ۲۰ خرداد ضمن بیان این مطلب گفت: صنایع دستی به مجمومه هنرهایی اطلاق می شود که ساخت آن محصول به صورت دستی است.

به طور کلی این مجموعه ها در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند و عمدتاً به صورت بین المللی نیز فعالیت می کنند.

برخی از صنایع دستی طی ۳۰۰ سال گذشته به دلیل نبود استاد کار جهت آموزش شاگرد و یا عدم استقبال مصرف کننده از بین رفته اند.

وی افزود: استان قم با وجود ۲۵۰۰ استاد در حوزه صنایع دستی جایگاه ویژه ای در این حوزه و علی الخصوص زیورآلات دست ساز نسبت به سایر شهرهای کشور و حتی در سطح بین المللی دارد.

ابراهیمی گفت: با توجه به اینکه اکثر مواد مصرفی و اولیه تولیدات صنایع دستی ایران در خود کشور تولید می شود، این صنعت دارای امکانات ارز آوری بالایی برای اقتصاد کشور است و با توجه به کوچک بودن کارگاه ها اشتغال زایی بالایی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم دارد.

به طور مثال صنعت زیورآلات استان قم با وجود ۸۰۰ واحد تولیدی، دارای ۱۲۰۰ نفر شاغل مستقیم است.

وی گفت: واحدهای تولیدی صنایع دستی، به صورت مداوم با مشکلاتی جهت فعالیت خود روبه رو هستند.

به طور مثال در سال ۱۳۸۹ قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که به هنرمندان صنایع دستی بیمه تأمین اجتماعی با درصد پایین تعلق بگیرد که این قانون تا سال ۱۳۹۱ بیشتر دوام نداشت و بعد از آن دیگر سهمیه ای بابت بیمه به هنرمندان تعلق نگرفت و با توجه به پیگیری های مستمر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نتیجه ای دربر نداشت.

رییس انجمن صنفی سازندگان زیورآلات سنتی و صنایع دستی استان قم گفت: مشکل دیگر وجود دلالان و واسطه ها در بازار صنایع دستی است که باعث عدم ارتباط مستقیم تولیدکنندگان با مشتری های اصلی می شود و این امر منجر به کاهش حاشیه سود هنرمندان صنایع دستی و افزایش قیمت برای مصرف کننده نهایی شده و در نهایت سود اصلی به جیب دلالان و واسطه ها می رود.

این افزایش قیمت ها و حضور محصولات وارداتی و صنعتی مشابه که با قیمت بسیار پایین تری در بازار عرضه می شود؛ باعث تضعیف روحیه تولید در واحدهای تولیدی صنایع دستی شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات تولید کنندگان صنایع دستی در ایران استفاده از مواد اولیه وارداتی در تولید برخی از محصولات است که به دلیل نوسانات قیمت دلار و وجود واسطه ها این مواد با قیمت بالایی به دست تولیدکنندگان می رسد.

لذا از مسئولین ذی ربط انتظار می رود که توجه بیشتری نسبت به این مسئله داشته باشند و با فرآوری این مواد و بالا بردن سطح کیفی تولیدات داخلی، از واردات بی رویه مواد اولیه در کشور جلوگیری کنند زیرا این مسئله باعث گران شدن و در نهایت باعث عدم توانایی تهیه مواد اولیه از سوی واحدهای تولیدی می شود.

ابراهیمی ضمن تشکر از مسئولان استانی بابت حضور صنعتگران و هنرمندان استان قم در بازارهای خارجی در شش ماهه دوم سال گذشته، گفت: صنایع دستی نماد فرهنگی کشور است و با حضور در بازارهای جهانی، به تعبیری سفیران فرهنگی ایران برای تبلیغ فرهنگ ایرانی به خارج از کشور سفر می کنند، اما به جهت آن که اکثر تولیدکنندگان صنایع دستی از لحاظ توان مالی ضعیف هستند؛ امکان صرف هزینه برای تقویت جایگاه محصولات خود در بازارهای داخلی و صادراتی را ندارند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: با حمایت مسئولان برای حضور هدفمند تولیدکنندگان صنایع دستی در بازارهای صادراتی می توان شاهد تقویت برند صنایع دستی ایران در سطح جهان شده و شاهد ارزآوری و اشتغال زایی چشم گیری در این بخش باشیم.

سیدمحمدمهدی مؤذن انتهای پیام
کلید واژه ها: صنایع دستی – تولید – هنرمندان – افزایش قیمت – کشور – استان – قیمت – بین المللی – صورت – مجلس شورای اسلامی – ابراهیمی – صنایع دستی ایران – محصولات وارداتی – تأمین اجتماعی – تولید کنندگان – صنعت – مشکل – مشکلات – افزایش – مصرف – قانون – بازار – ایران – خبرنگاران – قیمت دلار – بیمه – سنتی – گردشگری – اجتماعی – اشتغال


موضوع : اخبار ارز
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۸