سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

بانک مرکزی برای مقابله با فشارهای درهمی از ابزار پایدار و جدیدی استفاده کرد که منجر به مدیریت بازار ارز و ریزش قیمت ها شده است.

– بازار ارز درحالی روزهای آرامی را سپری می کند که بانک مرکزی از ابزارهای مدیریت پایداری برای توقف نوسان های شدید قیمتی در ارز استفاده کرده است.

فعال شدن روزنه های موجود در بازار دبی از سوی بانک مرکزی مهمترین خبری است که امروز در بازار ارز پیچید؛ بازاری ها از این خبر بعنوان سیگنالی برای کاهش قیمت ارز نام برده اند.

باتوجه به اینکه هم اکنون فشار اصلی امریکا برای تشدید نوسان در بازار ارز، درهم دبی است؛ بانک مرکزی از روش های جدید و پایداری برای مقابله با این فشار استفاده کرده است.

برهمین اساس و با توجه به فشارهای درهمی، سیاست عمومی بانک مرکزی اساساً باقی ماندن در دبی نیست ( و همین حالا هم نقش دبی در نقشه ارزی ایران، بسیار تضعیف شده است) اما علی الحساب بانک مرکزی قصد دارد دبی باقی بماند.

بانک مرکزی همانطور که اعلام کرده بنا دارد مصارف ارزی را بجای درهم، روی سایر ارزها بویژه دینار عراق منتقل کند.

هم اکنون وزارت خزانه داری امریکا برای فشار روی بازار ارز، از درهم استفاده می کند بانک مرکزی راه مقابله را پیش گرفته است.

هرچند از تابستان سال ۹۶ استفاده از درهم دبی تضعیف شده است ولی الان ابزارهایی از سوی بانک مرکزی برای جلوگیری از فشار طرف مقابل فراهم شده است.

یکی از روش هایی که بانک مرکزی برای استفاده از منابع جدید درهم بکار گرفته، خرید اسکناس در دبی است؛ به این صورت که اسکناس درهم در دبی دریافت می شود و در تهران معادل آن دلار و یورو را تحویل می دهند.

از آنجایی که منابع ارزی در دبی خیلی زیاد است، طبیعتاً منابع بسیار زیادی به بانک مرکزی منتقل می شود.

قابل توجه اینکه اوفک (ofac) برای برهم زدن آرامش بازار ارز از دو روش استفاده می کنند روش نخست فشار درهمی است و دیگری افزایش لفظی معاملات نقدی خرد در بازار از سوی دلال ها.

علت اینکه تا به حال و به این شدت از این ابزار از سوی طرف مقابل استفاده نمی شد؛ آن بود که گمان می کرد ایران هیچ گزینه ای بجای درهم ندارد اما حالا که گزینه های متعدد از جمله دینار روی میز بانک مرکزی است، آنها هم نگران این هستند که تا کی می توانند برای فشار بر ایران از این ابزار استفاده کنند و به همین خاطر این فشار را تشدید کرده اند علت تشدید هم این است که می دانند این فشار خیلی پایدار نخواهد بود.

هرچند راه اندازی بازار متشکل ارزی و نمایان شدن تاثیر آن در بازار ارز، به زمان نیاز دارد ولی دشمنان به این نتیجه رسیده اند که این بازار می تواند معاملاتی که هم اکنون در دبی انجام می شود را جبران کند و در آینده نزدیک ایران دیگر نیاز چندانی به بازار دبی نخواهد داشت.

کلید واژه ها: بانک مرکزی – مرکزی – بازار – بازار ارز – بانک – ایران – معاملات – پایداری – مدیریت – قیمت – جدید – اسکناس – کاهش قیمت ارز – امریکا – روش های جدید – گزینه – دینار – دینار عراق – دلار – هایی – قیمت ارز – تابستان – افزایش – امروز – وزارت – آرامش – تهران – یورو – صورت – کاهش


موضوع : اخبار ارز
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۸