سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

به گزارش مشرق، آمارهای گمرک کره جنوبی نشان داد واردات نفت این کشور از ایران در ماه مارس به نسبت سال گذشته ۱۲ درصد کاهش یافت اما خرید ماهانه هنوز از زمان ازسرگیری خرید نفت از ایران در ماه ژانویه در بالاترین سطح قرار دارد.

آمارها نشان داد کره جنوبی، یکی از بزرگ‌ترین مشتریان نفتی آسیایی ایران است که در ماه مارس ۱٫۲ میلیون تن یا روزانه ۲۸۴ هزار و ۶۳۹ بشکه نفت از ایران خریده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته برابر با ۱٫۳۷ میلیون تن بوده است.

بیشتر بخوانید:

میزان واردات در ماه مارس ۲۳ درصد از ماه فوریه بیشتر است و ۵ برابر ماه ژانویه است.

بر اساس این آمار، میزان واردات نفت کره جنوبی از ایران در ۳ ماه نخست امسال، ۲۹٫۸ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته است. این رقم ۲٫۴ میلیون تن یا روزانه ۱۹۶ هزار و ۳۰۳ بشکه بوده که در مقایسه با ۳٫۵ میلیون تن سه ماه نخست پارسال کمتر است.

کره جنوبی، یکی از ۸ کشوری است که در ماه نوامبر، معافیت ۶ ماهه از تحریم‌های نفتی ایران را از واشنگتن دریافت کرد. سئول می‌تواند روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت (بیشتر میعانات گازی) از ایران بخرد.

بر اساس برآوردهای رویترز، کره جنوبی، در ۵ ماه از نوامبر تا مارس، روزانه حدود ۱۱۷ هزار بشکه نفت  از ایران خریده است.

معافیت از تحریم‌های نفت ایران از ابتدای ماه می منقضی می‌شود و کره جنوبی در حال مذاکره با آمریکاست تا این معافیت را برای ادامه خرید نفت از ایران تمدید کند.

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت هدف آمریکا، کاهش تعداد معافیت‌های تحریمی واردات نفت ایران است تا از میزان صادرات نفت این کشور به اندازه ۲۰ درصد بکاهد و از ماه می آن را به یک میلیون بشکه در روز برساند.

کره جنوبی، در مجموع، در ماه مارس ۱۱٫۵ میلیون تن یا ۲٫۷۲ میلیون بشکه نفت در روز نفت وارد کرده است که ۵٫۸ درصد از ۱۰٫۹ میلیون تن مدت مشابه پارسال بیشتر است.

محموله‌های این کشور از آمریکا در این ماه نسبت به مدت مشابه پارسال ۷ برابر شده است. اما خرید نفت از عربستان ۹٫۵ درصد کاهش یافته است.


موضوع : اخبار عمومی اقتصادی
برچسب : , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۸