سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

تحلیل کارشناسی تحولات ارزی ایران طی ۵۷ سال

ابوالفضل ابوالفتحی، کارشناس اقتصادی و کارشناس مرکز آمار، در گزارشی به بررسی تحولات بازار ارز ایران در یک دوره بلند مدت ۶۰ ساله پرداخته و بر این تاکید دارد که وضعیت کنونی بازار ارز و مشکلات حاکم بر آن، اولین مشکلات جدی در بازار ارز کشور نیست و در صورت پایداری و ماندگاری عوامل ایجاد کننده آن، آخرین نیز نخواهد بود. هر چند هر یک از این مشکلات در پیوند عملکردی با دیگر بخش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و … کشور در زمان بروزشان جلوه های ویژه ای می یابند که مواجهه با پیامدهای آن ها را متفاوت می کند.
بنابه گفته ابوالفتحی، تحلیل و بررسی که وی انجام داده است، بری از خطا نیست. در عین حال که مطالب و اطلاعات ارائه شده در گزارش کلی و عمومی بوده و به صورت خلاصه بیان می شود و تحلیل آن ها نیز به دور از هرگونه ارزش گذاری اخلاقی (خوب یا بد) و صرفا بر مبنای یافته های آماری- اقتصادی است. همچنین علت انتخاب این دوره زمانی به وجود اطلاعات سری زمانی رسمی و موثق برای آن ها برمی گردد و این اطلاعات از آمارهای سری زمانی بانک مرکزی، مرکز آمار ایران و صندوق بین المللی پول استخراج شده و درمواردی معدود نیز برآورد نگارنده است.
مجموعه بررسی های این کارشناس در دوره زمانی ۱۳۳۹ تا ۱۳۹۶ که در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار گرفته، در ادامه آمده است.
۱- سیر زمانی تحولات بازار ارز کشور
از نظر ویژگی های عمومی بازار ارز کشور، دوره زمانی مورد بررسی را به دو دوره اصلی پیش از انقلاب (۱۳۳۹ تا ۱۳۵۶) و پس از انقلاب (۱۳۵۷ تا ۱۳۹۶) می توان تقسیم کرد.
۱-۱- دوره اول (۵۶-۱۳۳۹)
مهمترین ویژگی های این دوره زمانی، از منظر موضوع مورد بررسی، عبارتند از:
الف- قیمت دلار در بازار رسمی، …

loading


موضوع : اخبار عمومی اقتصادی
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷