سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

خانه های خالی، معضلی که سال هاست حل نشده و هنوز دولت در شناسایی آنها دچار مشکل است؛ گفته می شود متعلق به اشخاص حقیقی نیستند و عمده این خانه ها متعلق به بانک ها هستند که بانک ها ترجیح می دهند این خانه ها خالی بمانند تا در دوره رونق با افزایش قیمت برای تسویه .

– خانه های خالی، معضلی که سال هاست حل نشده و هنوز دولت در شناسایی آنها دچار مشکل است؛ گفته می شود متعلق به اشخاص حقیقی نیستند و عمده این خانه ها متعلق به بانک ها هستند که بانک ها ترجیح می دهند این خانه ها خالی بمانند تا در دوره رونق با افزایش قیمت برای تسویه بدهی های خود به فروش برساند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به این مطلب درخصوص وضعیت بازار مسکن با توجه به کاهش قیمت دلار نیز گفت: اگر افت نرخ دلار ادامه پیدا کند بازار مسکن هم تحت تأثیر آن قرار می گیرد و قیمت ها در بازار ثابت می ماند.

شعار سال:” مصطفی قلی خسروی در حاشیه اولین نمایشگاه املاک و مستغلات آنلاین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه پیش بینی شما درباره وضعیت بازار مسکن با توجه به کاهش قیمت ارز و سکه چیست؟ گفت: بنده همواره به این موضوع تأکید کرده ام که مردم مراقب باشند تا اتفاقات بازار در زمان تصویب قطع نامه ۵۹۸ برایشان نیفتد.

در همان زمان هم عده ای به خرید طلا و ارز اقدام کرده بودند اما با پذیرش قطع نامه ۵۹۸ قیمت ها به شدت ریزش پیدا کرد و بسیاری از مردم متضرر شدند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه مسئولان برای تثبیت بازار برنامه دارند، گفت: اگر روند کاهش قیمت دلار ادامه پیدا کند، به طور قطع در بازار مسکن اثرگذار خواهد بود و منجر به ثبات قیمت ها می شود.

او تأکید کرد: ۸۵ درصد مصالح ساختمانی تولید داخل هستند و ارتباطی با قیمت دلار ندارند.

بنابراین شاید در ماه های گذشته هر متر خانه را با قیمت دلار محاسبه می کردند اما با ادامه این شرایط بازار ارز احتمالا مسکن هم تحت تأثیر آن قرار می گیرد.

قلی خسروی با اشاره به وضعیت بازار مسکن گفت: در شش ماه نخست امسال معاملات مسکن سه درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته و میزان مبایعه نامه ها رشد ۲۳درصدی داشته است.

همچنین قراردادهای اجاره ۲۴ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته است که این به دو عامل تمدید اجاره ها و صاحبخانه شدن مستأجران برمی گردد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سؤال که آیا بازار مسکن کشش افزایش قیمت را دارد؟ گفت: باید بدانیم که هنوز نقدینگی های سرگردان قابل توجهی وجود دارد که امکان دارد این نقدینگی ها وارد بازار مسکن شود اما اگر روند کاهش قیمت دلار ادامه داشته باشد، در بازار مسکن هم به ثبات قیمتی می رسیم.

او با اشاره به بحث خانه های خالی و اینکه گفته می شود دو میلیون و ۵۰۰ هزار خانه خالی در کشور وجود دارد، گفت: خانه های خالی متعلق به اشخاص حقیقی نیستند و عمده این خانه ها متعلق به بانک ها هستند که بانک ها ترجیح می دهند این خانه ها خالی بمانند تا در دوره رونق با افزایش قیمت برای تسویه بدهی های خود آنها به فروش برسانند.

قلی خسروی همچنین به ورود کسب وکارهای آنلاین به بازار مسکن اظهار کرد: مدیران کسب وکارهای آنلاین باید بدانند که با ورود آنها دلالی در بازار مسکن از بین نخواهد رفت اما ما با ورود تکنولوژی به بازار مسکن مخالفتی نداریم و از آن حمایت می کنیم؛ چراکه ورود ابزارهای نوین در بازارها نیاز است و تمام مردم به آنها نیاز دارند و هرآنچه به نفع مردم باشد، ما از آن حمایت می کنیم.

قلی خسروی با اشاره به نقش مشاوران املاک در ایجاد امنیت اجتماعی و امنیت معاملات مسکن گفت: کسب وکارهای آنلاین بدانند که این امنیت با حضور مشاوران املاک انجام می شود و به طور قطع با حذف مشاوران املاک شاهد ناامنی های اجتماعی در معرفی فایل های فروش خانه به مردم خواهیم بود.

او درباره مذاکرات برای کاهش ضریب مالیات مشاوران املاک گفت: چانه زنی هایی را با مجلس و دستگاه های مرتبط برای کاهش ضریب مالیات مشاوران املاک انجام داده ایم، قرار بر این بود که ضریب مالیات ۱۰ درصد باشد اما توانستیم دو درصد از آن را کاهش دهیم.

همچنین در ادامه رضا اربابیان، مدیر کسب وکار آنلاین در حوزه مسکن با اشاره به تغییر سبک خریدوفروش مسکن و ورود خریدوفروش های اینترنتی به بازار گفت: تمام دنیا به سمت معاملات آنلاین حرکت کردند و مردم هم برای انجام معاملات آنلاین تمایل دارند.

او با تأکید بر اینکه نمی توان آژانس ها و مشاوران املاک را در بحث خریدوفروش آنلاین مسکن حذف کرد، گفت: هرگز قصد حذف نقش مشاوران املاک را در بازار نداشته ایم؛ چراکه می دانیم بدون حضور آنها امکان انجام معاملات وجود ندارد اما ورود سایت های اینترنتی خریدوفروش مسکن باعث تسهیل این روند می شود.

او تأکید کرد: همچنین سایت های اینترنتی در حوزه مسکن باعث کشف قیمت واقعی مسکن و شفاف سازی قیمت در این بازار خواهد بود.

اربابیان تأکید کرد: هرچند در ابتدا برای حضور سایت های اینترنتی خریدوفروش مسکن مقاومت می شد اما مشاوران املاک در ادامه با این سایت ها همراهی کردند؛ چراکه این سایت ها به انجام معاملات سرعت می بخشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار ۱۲ مهر۹۷، شماره: ۳۲۵۹
کلید واژه ها: بازار مسکن – بازار – قیمت – مسکن – مشاوران املاک – قیمت دلار – خانه – افزایش قیمت – کاهش قیمت دلار – دلار – افزایش – کاهش – بانک – درصد – نامه – نرخ دلار – نقدینگی – مصالح ساختمانی – کاهش قیمت ارز – معاملات مسکن – اجاره – حقیقی – خبرنگاران – بازار ارز – مشکل – مردم – نمایشگاه – دولت – ساختمانی – پیش بینی


موضوع : اخبار املاک
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۷