سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

نائب رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در پاسخ به درخواست کمیسون عمران برای ورود تعزیرات به بازار مسکن و کنترل آن، این سوال را مطرح کرده که تعزیرات با استناد به کدام قانون می خواهد در بازار مسکن عمل کند؟ – شعارسال”: روز گذشته سیدهادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از روند افزایش قیمت مسکن و عدم نظارت کافی بر این حوزه، از سازمان تعزیرات درخواست کرده برای حل مشکل ورود کند و با معرفی سقف افزایش مبلغ اجاره و قیمت مسکن به کنترل بازار اقدام کند.

این درخواست البته به مذاق مشاوران املاک خوش نیامد و به سرعت با واکنش این صنف روبرو شد.

آنچنان که نائب رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران این سوال را مطرح کرده که تعزیرات با استناد به کدام قانون می خواهد در بازار مسکن عمل کند؟ افزایش قیمت مسکن از نوسان های نرخ ارز درسال گذشته نشات می گیرد حسام عقبایی نائب رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران درخصوص افزایش بی رویه قیمت مسکن درسال ۹۷ به رویداد۲۴ گفت: افزایش قیمت مسکن از نوسان های نرخ ارز درسال گذشته نشات می گیرد به طوری که در اسفندماه سال گذشته به دنبال تغییر ناگهانی قیمت ارز شاهد رشد دربازار مسکن بودیم همچنین در بهمن ماه سال ۹۶ نیز شاهد رشد ۳۰ درصدی دراین بازار بودیم ازسوی دیگر درسال جدید تا نیمه اول اردبیهشت اتفاق خاصی در بازار مسکن رخ نداد اما در نیمه دوم اردیبهشت این بازار رشد شتابانی به خود گرفت البته رشد دوم رشدی که به جان بازار مسکن بشیند نبود و تا حدودی تلاطم های این بازار فرونشسته است.

برخی مالکان بر گران فروختن واحدهای خود اصرار دارند عقبایی افزود: دلیل دیگری که به تلاطم دربازار مسکن کمک می کند، پافشاری برخی مالکان برای گران فروختن واحدهای خود است که البته اگر قرار باشد قیمت های سلیقه ای به جای واقعیت حرف براند معامله ای رخ نخواهد داد و بازار در رکود سنگینی خواهد رفت.

پیش بینی عقبایی از بازار پیش رو این است که درصورتی که پافشاری مالکین بر گران فروشی ادامه یابد تحرکی دراین بازار صورت نخواهد گرفت و برای برون رفت از وضعیت رکود پس از مدتی بازار به روال خود بازخواهد گشت.

مگر می شود هرکاری که هر سازمانی بخواهد بدون اعمال قانون انجام دهد؟ نائب رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران نسبت به اظهار نظر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی مبنی دخالت سازمان تعزیرات برای کنترل قیمت مسکن، واکنش نشان داد و اظهار کرد: تعزیرات بر چه اساس و با استناد به کدام قانون می خواهد در بازار مسکن عمل کند؟ اصولا اگر مجلس می توانست دراین سالها قیمت مسکن را مهار کند چرا تا به حال اقدامی نکرده است؟ مگر می شود هرکاری که هر سازمانی بخواهد بدون اعمال قانون انجام دهد؟ او با طرح این پرسش که آیا قانونی مبنی بر کنترل قیمت مسکن توسط تعزیرات به تازگی تصویب شده که ما از آن بی خبریم؟ اضافه کرد: اگر این طور است مجلس اعلام کند که ما هم اطلاع داشته باشیم تا این صنف بتواند مطالبه گری خود را از سازمان تعزیرات بگیرد.

قیمت مسکن با حرکات تعزیراتی کنترل نمی شود عقبایی اظهار کرد: بر فرض محال که چنین ادعایی هم صحت داشته باشد، قیمت مسکن را با حرکات تعزیراتی نمی توان کنترل کرد چراکه مسکن نیاز به توازن بین عرضه و تقاضا دارد، در حالیکه سالی یک میلیون ازدواج درکشور به ثبت می رسد، تولید مسکن برای این رقم زوج های جوان زیر ۳۰۰ هزار است و مشخص است که میزان عرضه با تقاضای موجود در بازار همخوانی ندارد.

او مدعی شد: کسانی که می گویند به تعداد کافی واحد مسکونی وجود دارد اما کسی قدرت خرید ندارد، حرف باطل زده است و آمارها نشان می دهند که عرضه موجود در بازار مسکن خیلی کم است و همین امر این بازار را با بحران مواجه کرده است.

۶۰۰ هزار واحد خالی از سکنه توان عرض اندام در شبکه عمومی را نداردنائب رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران درپاسخ به این سوال که عده ای می گویند واحدهای خالی از سکنه در تهران بسیار زیادند، گفت: این حرف اصلا درست نیست.

از ۲ میلیون و ۵۰۰ واحد خالی از سکنه تنها ۶۰۰ هزار واحد آن در استان تهران واقع شده اند که ۴۰۰ هزار واحد درحاشیه تهران و فاقد امکانات زندگی نظیر آب، برق، گاز، تلفن، مسجد و مدرسه است که امکان استقرار در این واحدها فراهم نیست و ۲۰۰ هزار واحد دیگر مربوط به واحدهای لوکس و لاکچری در شمال تهران است که کمتر کسی قدرت خرید آنها را دارد بنابراین ۶۰۰ هزار واحد خالی از سکنه رقمی نیست که توان عرض اندام درشبکه عمومی را داشته باشند.

سوداگری و احتکار به بالابردن قیمت مسکن دامن می زنند عقبایی با بیان اینکه مشکل اصلی در عدم توازن تولید و تقاضا است، افزود: زمانی که عرضه بالا باشد قیمت ها بالا نمی رود اما عده ای که با سوداگری و احتکار در این بازار به بالابردن قیمت ها در مسکن دامن می زنند، لازم است قوانینی برای برخورد با متخلفان وضع شود اما به طور حتم نمی توان با ابزاری مانند تعزیرات جلوی رشد قیمت ها را گرفت.

شورای نگهبان با تعیین قیمت مسکن مخالفت می کند او معقتد است که مجلس هیچ گاه نمی تواند قانونی برای مقابله با افزایش قیمت مسکن وضع کند چرا که در اسلام مالکیت محترم است و مسکن مانند کالای خوراکی نیست که بتوان بر آن قیمت تعیین کرد.

ضمن اینکه در قوانین فقهی مسکن جزء اموال غیرمنقول محسوب می شود و مردم براین اموال مسلط هستند و حتی در صورت تصویب نیز شورای نگهبان به دلیل خلاف شرع بودن با آن مخالفت خواهد کرد.

وقتی دولت حمایت نمی کند نمی توان انتظار معجزه داشت نائب رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران به ارائه راهکار در مهار قیمت های بازارمسکن پرداخت و گفت: دولت باید تسهیلات خوب به این بخش ارائه کند به طوری که درکشورهایی که با رکود بازارمسکن مواجهند سیاست هایی نظیر به صفر رساندن سود تسهیلات بانکی، بازپرداخت تسهیلات به مدت طولانی و برخورداری از معافیت های مالیاتی اجرا می شود در حالیکه در کشور ما هیچ یک از این سیاست ها اجرا نمی شود و نمی توان امید به ایجاد معجزه داشت.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازسایت خبری رویداد ۲۴ ، تاریخ انتشار:۳ ۱خرداد ۱۳۹۷ ، کدخبر: ۱۲۸۰۷۱،www.

rouydad24.

ir
کلید واژه ها: بازار مسکن – بازار – مسکن – مشاوران املاک – قیمت مسکن – تعزیرات – افزایش قیمت مسکن – سازمان تعزیرات – قیمت – افزایش قیمت – افزایش – قانون – تهران – مجلس شورای اسلامی – نرخ ارز – واکنش – عمران – شورای – مجلس – صورت – رکود – پیش بینی – قیمت ارز – نگهبان – انتقاد – اسلامی – ارومیه – واقعیت – اجاره – فروشی


موضوع : اخبار املاک
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ خرداد ۱۳ام, ۱۳۹۷