سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: اگر وضعیت نرخ ارز به همین شکل ادامه پیدا کند، منابع ارزی کشور به تاراج خواهد رفت و عده ای به سوداگری واردات خواهند پرداخت.

– با روند کنونی نرخ ارز منابع ارزی کشور به “تاراج” می رود رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: اگر وضعیت نرخ ارز به همین شکل ادامه پیدا کند، منابع ارزی کشور به تاراج خواهد رفت و عده ای به سوداگری واردات خواهند پرداخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایسنا، کیوان کاشفی در نشست فعالان بخش خصوصی با مجمع نمایندگان استان کرمانشاه از مشکلات ارزی کشور یاد کرد که تاثیر زیادی بر فعالیت بخش خصوصی داشته است.

وی با اشاره به سیستم تک نرخی ۴۲۰۰ تومانی که اکنون برای ارز پیش بینی شده، تاکید کرد: این روش قطعا موفق نخواهد بود و اگر زودتر تدبیری برای آن اندیشیده نشود شاهد به تاراج رفتن منابع ارزی کشور خواهیم بود.

به گفته عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران، نتیجه این امر آن است که تنها در دوماه اول امسال ۲۰ میلیارد دلار ثبت سفارش واردات داشتیم که روی دست ما مانده است که قطعا به آنها این میزان ارز داده نخواهد شد.

کاشفی با بیان اینکه معمولا کل واردات در کشور در سال حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیارد دلار است، افزود: با این روند تا پایان امسال حدود ۱۲۰ میلیارد دلار برای واردات به کشور نیاز ارزی خواهیم داشت.

کاشفی تصریح کرد: در شرایطی که نرخ دلار برای واردات ۴۲۰۰ تومان باشد هرآنچه که با این نرخ وارد کشور شود سود خالص خواهد بود و همه برای واردات هجوم می آورند.

وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی ایران چند پیشنهاد برای وضعیت نرخ ارز ارائه کرده که اگرچه مورد تایید بدنه کارشناسی و برخی وزرای دولت قرار گرفته، اما هنوز اجرایی نشده است.

رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه یادآوری کرد: پیشنهاد اصلی ما این است که از ذخایر ارزی محافظت شود تا بتوانیم آن را برای واردات کالاهای اساسی، دارو و بخشی از خط تولید استفاده کنیم.

کاشفی گفت: به علاوه باید بازارهای ثانویه و صرافی های مجاز را به رسمیت بشناسیم، زیرا بازار هم معمولا با این نرخ روز که در بازار آزاد وجود دارد خود را وفق می دهد.

به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی، باید اجازه تعدیل نرخ ارز نیز داده شود، یعنی هر سال بر اساس نرخ تورم داخل و خارج ازکشور رقمی به نرخ ارز اضافه شود، اما در قیمت ها ثبات داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مهمتر از نرخ ارز ثبات آن است، گفت: عدم ثبات بسیاری از بازارها را به رکود و بی ثباتی کشانده است.

رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه به نامناسب بودن فضای کسب و کار استان و سیر نزولی آن طی چهار فصل گذشته اشاره کرد و گفت: اکنون از نظر فضای کسب و کار دو استان آخر کشور هستیم.

این امر مانع اصلی ورود سرمایه گذار به داخل استان است و هیچ سرمایه گذاری حاضر نیست در چنین شرایطی وارد کرمانشاه شود و سرمایه گذاری کند.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران معتقد است، در این شرایط کارکرد مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی از دست خواهد رفت.

کاشفی اظهار کرد: بعد از اینکه چند منطقه ویژه اقتصادی و آزاد تجاری که اکنون در مجلس است تعیین تکلیف شود، در کشور ماراتنی برای جذب سرمایه گذار خواهیم داشت و ما هم باید بتوانیم در این خصوص حتی با استان های همجوار رقابت کنیم.

باید تا قبل از این شرایط فضای کسب و کار استان را بهبود ببخشیم.

وی با بیان اینکه برخی از دستگاه های دولتی در برابر فضای کسب و کار استان از خود مقاومت نشان می دهند، عنوان کرد: این در حالی است که برخی از بخش های دولتی هنوز معنای فضای کسب و کار را نمی دانند که آن چیزی است که در ید بخش خصوصی نیست و عمده آن در اختیار حاکمیت و دولت است.

رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه از تشکیل کمیته ای برای بهبود فضای کسب و کار با تاکید استاندار خبر داد که امید است با فعالیت آن وضعیت کمی بهتر شود.

کلید واژه ها: اتاق بازرگانی – رییس اتاق بازرگانی – استان کرمانشاه – نرخ ارز – واردات – کرمانشاه – کشور – اتاق بازرگانی ایران – استان – اتاق – میلیارد – بازار – دلار – پیشنهاد – کارشناس – فضای کسب و کار – ایران – نرخ تورم – پیش بینی – عضو هیات – نرخ دلار – نامناسب – خبرنگار – مشکلات – تولید – گزارش – میزان – موفق – قیمت – آزاد


موضوع : اخبار ارز
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ خرداد ۱۳ام, ۱۳۹۷