سریعترین موتور جستجوگر خبر پارسی - اخبار لحظه به لحظه از معتبرترین خبرگزاری های پارسی زبان

جستجو

اعلام خروج ترامپ از برجام تأثیر مشهودی بر بازار سهام، سکه و دلار برجا نگذاشت و هیجان حاصل از این رویداد سیاسی مهم تنها یک روز بود – یادداشت؛ مهدی میرزایی کارشناس بازار سرمایهاعلام خروج ترامپ از برجام تأثیر مشهودی بر بازار سهام، سکه و دلار برجا نگذاشت و هیجان حاصل از این رویداد سیاسی مهم تنها یک روز بود.

دلیل تأثیر ضعیف آن نیز پیش خور شدن این اتفاق و پیش واکنش بازار ها طی چند ماه گذشته بود.

بازار طلا و دلار از چند ماه قبل به این جمع بندی رسیده بود که ترامپ به وعده انتخاباتی اش جامه عمل پوشانده و از برجام خارج می شود.

رشد دلار از ۴۰۰۰ تومان تا فراتر از ۶۰۰۰ تومان، رشد سکه و افت شاخص کل از نزدیک ۱۰۰ هزار تا ۹۲ هزار مؤید این موضوع است؛ بنابراین در دو روز ابتدایی شاهد هیجان در بازار سکه و دلار و سپس آرام شدن فضا و روند کاهشی کوتاه مدت بودیم؛ اما در بازار سهام، در روز اول شاهد تشکیل صفوف فروش بودیم که با حمایت دستوری حقوقی ها بازار به تعادل رسید و از روز بعد شاهد رشد بازار بودیم.

بسیاری از سهام افت کرده اند و رمق کاهش بیشتر را ندارند.

از روز سوم شاهد تزریق نقدینگی هرچند خفیفی به صنایع داخلی بودیم.

گروه سیمان، ساختمان و خودرو با صفوف خرید مواجه شدند که می تواند آلارم اولیه ای برای شیفت کردن سرمایه گذاران به سمت صنایع داخلی باشد.

بسیاری از تحلیل گران به دلیل رکود صنایع داخلی این روند را کوتاه مدتی ارزیابی می کنند.

داده های بنیادی پیرامون میزان سود و فروش این صنایع این نظریه را تأیید می کند.

درمجموع انتظار می رود بازار سهام وارد فضای رکودی از منظر حجم معاملات شود و چشم به تحولات برجامی بدوزد.

ابعاد اجرایی تحریم های امریکا، واکنش ایران و میزان همکاری اروپا در استمرار برجام می تواند مسیر آینده بازار سهام را روشن کند.

به نظر معامله گران بازار تا پایان مهلت ۱۸۰ روزه ترامپ برای مذاکره مجدد، بازگشت تحریم های اتمی پیش از برجام دست به عصا در بازار کار کنند.

کلید واژه ها: بازار – سهام – دلار – هیجان – سرمایه گذاران – سرمایه – خروج – واکنش – سیاسی – تحریم – میزان – بازار سکه – بازار طلا – بازار کار – کاهش – رکود – فروش – معاملات – نقدینگی – کارشناس – ساختمان – ابتدایی – انتظار – مذاکره – آمریکا – حمایت – اروپا – تزریق – خودرو – آینده


موضوع : اخبار ارز
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نویسنده :adminkhan در تاریخ اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۷